Opublikowane na Radio Egida (https://www.radio.us.edu.pl/)

MKOI ogłasza pierwsze w historii e-sportowe Igrzyska Olimpijskie

Tekst: Bartosz Solak

Wczoraj w mediach społecznościowych zostały ogłoszone Olympic Esports Series, czyli esportowe Igrzyska Olimpijskie. Wirtualne zawody sportowe stworzone przez MKOl, we współpracy z Międzynarodowymi Federacjami sportowymi (IFs) i wydawcami gier odbędą się w dniach 22-25 czerwca 2023 roku w Singapurze.


Jakie dyscypliny będziemy mogli zobaczyć?

 

Na liście zawodów możemy znaleźć:

 

Jak dostać się do Singapuru?

     Sześć dyscyplin (łucznictwo, baseball, szachy, żeglarstwo, tenis i sporty motorowe) będą miały tak zwane otwarte kwalifikacje. Oznacza to, że teoretycznie do walki o wyjazd na igrzyska przystąpić może każdy. Pozostałe dyscypliny to wydarzenia, do których uczestnicy zostaną zaproszeni przez organizatora.

      Niektóre z gier mają jednak ograniczenia nałożone przez ich wydawców. Firma Konami, deweloper gry WBSC eBASEBALL: POWER PROS, zastrzega, że udział w kwalifikacjach mogą wziąć jedynie osoby urodzone przed 1 kwietnia 2008 roku. 

      Ponadto pojawia się kwestia sprzętu potrzebnego do wystartowania w kwalifikacjach. Większość dyscyplin rozgrywanych będzie na smartfonach, a gry ściągnąć można z aplikacji Sklep Play. W przypadku baseballu i sportów motorowych potrzeba jednak konsoli PlayStation 4 lub 5. Konami dopuszcza również granie na konsoli Nintendo Switch. Oba tytuły nie są darmowe, więc WBSC eBASEBALL: POWER PROS jak Gran Turismo 7 trzeba kupić. O ile pierwsza gra kosztuje około 5 złotych, tak Polyphony Digital swoją produkcję sprzedaje za 299 zł  na PS4 i 339 zł w przypadku PS5. 

     Proces kwalifikacyjny trwa od 1 marca do 15 maja bieżącego roku, a zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę Igrzysk Olimpijskich

Adres źródła: https://www.radio.us.edu.pl/mkoi-oglasza-pierwsze-w-historii-e-sportowe-igrzyska-olimpijskie/rmw