32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Kultura

10.10.2023

 

Widzowie nastawieni na artystyczne doznania będą zachwyceni z każdej minuty seansu.Jednak cudowny klimat, muzyka oraz zdjęcia sprawią, że z kina zadowoleni wyjdą nawet sceptycy tej nielekkiej lektury. Film „Chłopi” powstały na podstawie powieści Władysława Reymonta to prawdziwa sztuka na wielkim ekranie.
plakat filmu

02.10.2023
Niezrównany detektyw Hercules Poirot powraca, by rozwiązać pozornie nierozwiązywalną zagadkę. Tym razem stawia jednak czoła czemuś dużo większemu, bo istnieje prawdopodobieństwo, że w morderstwie słynnej medium- Pani Reynolds (Michelle Yeoh) palce maczały siły nadprzyrodzone…
01.08.2023
Tekst: Paweł Sadecki
Druga edycja nowego na muzycznej mapie Polski festiwalu JazzAround dobiegła końca. W miniony weekend (21-22.07.2023) budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego gościł wybitnych artystów ze świata jazz'u, soul'u, funk'u. Ciekawy dobór artystów oraz sam zamysł festiwalu polegający na umieszczeniu koncertów w salach NOSPR-u oraz MCK sprawił, że wydarzenie zgromadziło przez 2 dni duże grono świadomej i otwartej publiczności.
01.07.2023

Duet muzyczny Lordofon, w składzie Maciej Poreda (MC) i Michał Jurek (producent), wracają do słuchaczy po 3 latach, jak sami mówią, muzycznej posuchy z nowym albumem. Ich pierwsza EP Plastelina wzięła szturmem scenę rocka alternatywnego.  Tak naprawdę był to pełen przekrój i próbka możliwości stylistycznych chłopaków. Debiutancki album Koło to poniekąd powrót do korzeni oraz próba eksperymentu muzyką. Teraz czeka nas podróż przez wypadkową obu wydań.

 
29.05.2023

Tekst: Wojciech Par
Korekta: TS

Prawie 5 lat fani warszawskiego zespołu Zwidy czekali na następcę albumu „Szum”. Oczywiście nie był to zmarnowany czas. Trio, w składzie: Artur Koszałko (gitara, wokal), Krzysztof Sarosiek (bas, wokal) oraz Kuba Korzeniowski (perkusja, wokal); ciężko pracowało. W zeszłym roku zrobili kompilacje coverów piosenek zespołu Crywank „Here You Go, You Do It: A Crywank Covers Compilation”, a na początku 2023 r. grali na supporcie zespołu Lovejoy w Warszawie, co pomogło im pokazać się szerszej publice. W Dzień Matki (jeszcze raz wszystkiego dobrego mamo, kocham Cię) odbyła się premiera ich drugiego albumu „Nigdy nie będę taki, jakbym chciał”. Jak wypada na tle poprzednich wydawnictw? 

 
05.06.2022
Tekst: Jarek Piersiak
Korekta: Tomasz Stankiewicz

Czytam książki dla przyjemności samego czytania i mam problem, kiedy ktoś pyta mnie o polecenie jakiejś lektury. Najzwyczajniej w świecie zapominam o tym, co czytałem z chwilą, kiedy oddaje książkę do biblioteki. Jednak ze "Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka jest inaczej. Historia głównego bohatera (na razie bez imion, później wyjaśni się dlaczego) mocno wryła mi się w pamięć. Niektórym ten tytuł może kojarzyć się z serialem na HBO Max i słusznie. Żulczyk nie tylko pozwolił swoje dzieło zekranizować, ale także pracował przy scenariuszu. Z jakim skutkiem?
20.03.2022
Tekst: Aleksander Wyspiański
Korekta: Natalia Bartnik, TS

Długa podróż pociągiem to idealny czas na notowanie swoich przemyśleń, zwłaszcza kiedy chcemy uniknąć wzroku współpasażerów siedzących naprzeciwko w przedziale. Zacząłem zatem intensywnie myśleć, jaki jest jednocześnie najbardziej i najmniej sensowny nowy samochód na naszym rynku. Finalistów jest dwóch – Suzuki Across i Suzuki Swace.
04.03.2022

Tekst: Justyna Bawiec
Korekta: AS

Okładka książki głosi: „Wszyscy skrywamy tajemnice, nawet przed sobą”; w thrillerze psychologicznym „Boginie” z pewnością ich nie brakuje. Jest to druga powieść autora bestsellerowej „Pacjentki”, czyli Alexa Michaelidesa. Pozycja ta niewątpliwie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi prób literackich dotyczących mrocznych aspektów ludzkiej psychiki; niezwykłe opisy współgrają z elementami greckiej tragedii, co razem składa się na fascynującą powieść, od której nie sposób się oderwać. 

01.02.2022

Tekst: Wojciech Par

Korekta: AS

Pamiętam, jak dwa lata temu recenzowałem materiał thrashowego zespołu Pandemic z Krakowa. Wyszedł on 26 stycznia 2020 roku. Teraz znowu recenzuję twór, którego premiera miała miejsce również 26 stycznia. Od tego czasu trochę się zmieniło: nie tylko moje postrzeganie otoczenia, ale też świata muzycznego. I w związku z tym chciałbym teraz się podzielić z Wami moim małym odkryciem, jakim jest debiutancka EP-ka solowego projektu zachwyt. Zapraszam Was do zachwycenia się zachwytem!

 
30.01.2022
Fot. instagram.com/wolfaliceband


Nasza ocena: 4/5
“Blue Weekend” to trzeci album studyjny Wolf Alice – grupy grającej z pogranicza rocka alternatywnego i indie popu. Bezsprzecznie jest to najgłośniejsze jak dotąd wydawnictwo zespołu. Premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2021 i z miejsca zdobyła bardzo przychylne opinie krytyków.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość